Rettegnek az ukránok, hogy előkerülnek a lengyelellenes mészárlásuk nyomai – lengyel újságíró a volhíniai mészárlásról

2025. július 14. 15:28

Jacek Karnowski, a lengyel Sieci című hetilap főszerkesztője a Mandinernek hangsúlyozta, hogy az ukránok továbbra is „hősként” ünneplik az olyan mészárosokat, mint Stepan Bandera, vagy Roman Szuchevics. Ezt pedig a lengyel társadalom soha nem fogadhatja el.

2025. július 14. 15:28
null
Krupincza Mariann
Krupincza Mariann

Egyre többek előtt ismert, hogy 1943 és 1945 között az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) emberei lengyelek tömegeit ölték meg vol­híniai és kelet-galíciai falvakban. Sokakat bezártak a falu templomába, majd rájuk gyújtották az épületet. Az áldozatok számáról született becslések – mint a hasonló esetekben általában – széttartanak. 

Az ukránok 35 ezertől kezdik becsléseiket, lengyel és nemzetközi kutatók 60–100 ezer áldozatról beszélnek, de egyes feltételezések szerint akár 200 ezren is odaveszhettek.

 Az áldozatok zömmel nők, gyermekek és idősek voltak. A tömeggyilkosságok egészen addig folytatódtak, amíg a Vörös Hadsereg 1944-ben el nem foglalta a területet. Volhínia a két világháború között Lengyelországhoz tartozott, ma Ukrajna nyugati részét képezi.

Ezt a tragédiát a mai napig nem sikerült igazán sem a lengyeleknek, sem az ukránoknak kibeszélnie. Megannyi áldozat földi maradványait pedig még mindig nem sikerült végső nyugalomra helyezni. A lengyel védelmi tárca vezetője, Władysław Kosiniak-Kamysz még 2024 őszén is arról beszélt,

Lengyelország mindaddig blokkolni fogja Ukrajna európai uniós csatlakozását, amíg Kijev nem oldja meg a volhíniai mészárlás áldozatainak exhumálását.

Kosiniak-Kamysz hangsúlyozta, még ha az EU-tagállamok bele is egyeznének Ukrajna csatlakozásába, az általa vezetett Lengyel Néppárt (PSL, EPP) blokkolni fogja a döntést, ha a kérdés megoldatlan marad.

Az ukránok félnek az exhumálásoktól

Lapunk a témában megkereste Jacek Karnowskit, a Sieci lengyel jobboldali hetilap főszerkesztőjét, aki kérdésre válaszolva kijelentette, a volhíniai mészárlás tragikus története ma már a lengyel nemzeti emlékezet része. Karnowski szerint körülbelül 10-15 éve kezdett el szélesebb körben ismertté válni; korábban inkább csak bizonyos társadalmi csoportok emlékeztek rá. 

A főszerkesztő bevallotta, hogy ő maga is csak homályos ismeretekkel rendelkezett erről a tragikus eseményről, mert a családja főként a németek által elszenvedett üldöztetéseket élte át, és Közép- vagy Nyugat-Lengyelországban élt, nem keleten. Ma azonban ez a téma sokkal fontosabb a kelet- és dél-lengyelországi lengyelek számára is. Fontos szempont az is, hogy az UPA brutális cselekményei nemcsak a jelenlegi lengyel–ukrán határ túloldalán történtek, hanem olyan területeken is, amelyek ma Lengyelországhoz tartoznak (például Lublini vajdaság és Kárpátaljai vajdaság). „Összességében tehát a történet egyre ismertebb, és mára nemzeti státuszt nyert. 

Minden politikai erő elfogadja az emlékezés, a megemlékezés és az igazság fontosságát ebben a kérdésben”

– ismertette.

Az iránti érdeklődésünkre, hogy 2024 ősze óta történt-e előrelépés az áldozatok exhumálása terén, azt felelte, hogy az ukrán fél általában megpróbálta akadáylozni a feltárásokat. Egyetlen helyszínen engedélyezték azok megkezdését, a nyugat-ukrajnai Puźnikiben. De ez olyan helyszín  – a sok közül – , ahol az UPA 1945-ben gyilkolt lengyeleket, nem pedig 1943-ban, ami a volhíniai mészárlás fő éve volt. Az ukránok azért engedték meg a lengyel régészek munkáját ezen a helyen, mert közbenjárt a Szabadság és Demokrácia Alapítvány, amelyet a Jog és Igazságosság párt EP-képviselője, Michał Dworczyk vezet. Dworczyk sokat segített az ukránoknak a háború előtt és annak kezdetekor, mint a miniszterelnöki kancellária vezetője, de az állami szintű erőfeszítések itt inkább háttérben maradta k – magyarázta Jacek Karnowski.

„Általánosságban elmondható, hogy egy ismétlődő mintáról van szó: lengyel politikusok egy kijevi látogatás után vagy amikor magas rangú ukrán vendég tartózkodik Lengyelországban, »áttörést« jelentenek be, azt állítva, hogy a munkálatok hamarosan megkezdődnek – de később szinte semmi sem történik. 

Az ukrán fél adminisztratív szinten blokkolja, késlelteti vagy halogatja a folyamatot”

 – ismételte meg a főszerkesztő korábbi állítását.

Ugyanakkor Karnowcki felhívta arra a figyelmet, hogy a több mint egy hónapja államelnöknek választott Karol Nawrocki nemcsak a kampány során, hanem az Országos Emlékezet Intézete (IPN) elnökeként is szorgalmazta ennek az ügynek a rendezését. „Így tehát van esély az előrelépésre, de kétlem, hogy gyors vagy egyszerű lesz. 

Az ukrán fél tart az exhumálásoktól, mert azok felfednék a mészárlás méreteit, a rendkívüli brutalitást – amely még a második világháború kontextusában is kiemelkedően kegyetlen volt –, 

valamint azt a tényt, hogy az áldozatok között nők, gyermekek és meg nem született csecsemők is voltak” – sorolta a borzalmas eseményeket az újságíró.

Jelenleg is hősként tekintenek olyan mészárosokra, mint Stepan Bandera

„Az ukrán fél azt az elképzelést is népszerűsíti, hogy ez »polgárháború« volt. Valójában azonban szervezett bűncselekményről van szó, egy szervezet – az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) – által előre megtervezett és kivitelezett támadásokról a szomszédok ellen, 

azzal a hidegvérű céllal, hogy ne pusztán »tisztítsák meg« a területet, hanem teljes egészében kiirtsák a lengyel lakosságot.

A lengyel válaszlépések – a Honi Hadsereg (AK) által végrehajtva – nyilvánvalóan önvédelem céljából történtek” – ismertette a részleteket. 

Az ukrán fél emellett ellenzi a „népirtás” kifejezés használatát, még akkor is, ha a volhíniai mészárlás tökéletesen illeszkedik az ilyen emberiség elleni bűncselekmény meghatározásába. „Az ukránok továbbra is »hősként« ünneplik az UPA tagjait, Stepan Banderát, Roman Szuchevicset. A lengyelek számára ez olyan emberek ünneplését jelenti, akik tömegmészárlásokat hajtottak végre. Ez elfogadhatatlan, és soha nem fogadhatja el a lengyel állam” – szögezte le.

Végül ugyancsak kérdésre válaszolva Jacek Karnowski reflektált arra is, hogy a lengyel társadalom miként viszonyul napjainkban az ukránokhoz. A főszerkesztő elmondta, általánosságban elmondható, hogy a lengyelek továbbra is támogatják az ukrán nemzet „hősies harcát”. 

„Tudjuk, hogy a mi szabadságunkért is harcolnak. Ugyanakkor Volodimir Zelenszkij politikája ma már sokkal kevésbé népszerű Lengyelországban. A lengyelek úgy érzik, hogy egy bizonyos ponton Kijev megváltoztatta politikájának irányát, és Lengyelországot másodlagos szereplőként kezdte kezelni”

Karnowski arra is emlékeztetett, hogy az ukrán elnök egyszer még az ENSZ közgyűlésén is megtámadta Lengyelországot és Andrzej Duda rövidesen távozó elnököt, ami fordulópont volt. A közbeszédben pedig gyakran éri Kijevet a „hálátlanság” vádja.

„Ezenkívül nő a feszültség a lengyelek és Lengyelországban élő ukránok között is. Ezeknek a konfliktusoknak különböző okai vannak, de egyre jobban érezhetők. Az elnökválasztási kampány során szinte minden jelölt foglalkozott ezekkel a kérdésekkel” – idézte fel a Sieci főszerkesztője.

„Nem bosszúért kiáltanak, hanem sírért és keresztért”

Július 11-én, a volhíniai vérengzés áldozatainak emléknapján Karol Nawrocki lengyel államelnök beszédében leszögezte, hogy nem érthetnek egyet azzal, hogy a lengyelektől megtagadják a jogot, hogy eltemessék a népirtás áldozatait. „Mert nem bosszúért kiáltanak hanem sírért, keresztért és emlékért. Lengyelország következő elnökeként kötelességem az ő hangjukon beszélni” – hangsúlyozta.

Nawrocki a megemlékezésen azt is elmondta, hogy aznap felhívta Ukrajna elnökét, Volodimir Zelenszkijt, és arra kérte, hogy kezdje meg a szörnyű bűncselekmény lengyel áldozatainak teljes körű exhumálását.

Eközben az a hír járta be az európai sajtót, hogy Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke elutasította a Patrióták pártcsaládba tartozó lengyel képviselők javaslatát, hogy július 11-én egyperces néma csenddel tisztelegjenek a volhíniai népirtás áldozatainak emléke előtt.

Ezt is ajánljuk a témában

Még mindig nagyon kevés szó esik a magyar segítségről

A volhíniai mészárlás kapcsán Máthé Áront, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettesének is feltettünk néhány kérdést. Máthé az iránti érdeklődésünkre, hogy mikor találkozott először a volhíniai tragédiával, felidézte, hogy évekkel ezelőtt egy rendezvény után beszélgetett Karol Nawrockival, Lengyelország jelenlegi államelnökével, – aki akkoriban még a gdanski második világháborús múzeumot vezette – , és a beszélgetés során arra a megállapításra jutottak, hogy a második világháború alatti magyar-lengyel együttműködések máig nincsenek kibeszélve.

Majd ezt követte nemsokkal Joanna Urbanska, a budapesti Lengyel Intézet egykori vezetőjének felkérése, hogy konferálja fel a lengyel filmnapokon a Volhínia című filmet az Uránia Filmszínházban. „Akkoriban már ezt-azt tudtam ezekről az eseményekről, de amikor utána olvastam, a leírások sokkoltak. De ha elvonatkoztatunk a kegyetlenségtől, volt itt egy másik dolog is. Ez az eset megerősítette bennem ugyanis, hogy 

a második világháború történetéből a kis népek története, vagy az egyes nemzetek története nincs eléggé elmesélve idehaza, tehát még mindig nagyhatalmi nézőpontból látjuk a történteket”

 – húzta alá a történész. 

Ezután egy másik rendezvényen ugyancsak Joanna Urbanska említette neki, hogy a magyarok mennyi segítséget nyújtottak azokban a sötét években a lengyeleknek. 

A NEB elnökhelyettese azt is elmondta, hogy a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) 2023-ban akkori vezetőjük, Karol Nawrocki kezdeményezésére megemlékezést szervezett és egy sajtókampányt is indított a témában. Ekkor Maria Zima rövid tanulmányát számos nagy lengyel lap közölte. Ebben a tanulmányban már szó esett a magyar segítségről. 

Kiderült, hogy ennek a mészárlásnak rengeteg érintettje van még napjainkban is: túlélők leszármazottai, illetve olyan személyek, akik Volhínia területről menekültek el. 

Valamint, akiknek barátai, szomszédai vagy rokonai váltak a bűncselekmények áldozatává” – sorolta.

Máthé ennél a pontnál kifejezte azt a reményét, hogy Karol Nawrocki győzelme nyomán változni fog a magyarokhoz való „hivatalos” hozzáállás és a volhíniai mészárlásról szóló párbeszéd is. „„Tehát ebben a vonatkozásban jócskán lenne még mit tenni. (...) Sokszor szoktuk idézni: a múltat be kell vallani. Volhínia tragédiája valószínűleg azért is fog a következő időszakban elő-előkerülni, mert 

lengyel részről van egy hiányérzés az ügy megnyugtató és a megbékélést célzó rendezését illetően” 

– jegyezte meg Máthé Áron.

Magyar honvédek, akik emberek maradtak a vérzivatarban

A történész végül felhívta a figyelmet a Joanna Urbanskával közösen jegyzett, Lenvirágok a véres mezőkön című kötetére, mely több szempontból is hiánypótló. A márciusban megjelent könyv amellett, hogy elmeséli ennek a szörnyű vérontásnak a néha emberi ésszel felfoghatatlan eseményeit, tiszteleg azon magyar honvédek előtt is, akik a megszálló erőkben szolgáltak, de emberek tudtak maradni a világháború borzalmai között is. Ezen kívül nemcsak a lengyelekről szól, hanem a magyarok és az ukránok közötti katonai célú tárgyalásoknak egy eddig kevésbé ismert fejezetét is bemutatja.

Joanna Urbanská, a Lengyel Intézet volt vezetője, műfordító a Mandinernek korábban arról beszélt, hogy a vérzivatar közepette is megmutatkozott a magyar és a lengyel nép közötti, több mint ezeréves szövetség ereje. Ugyanis a Volhíniába vezényelt magyar csapatok igyekeztek védelmet nyújtani a menekülő lengyel civileknek.

„A Lenvirágok a véres mezőkön című könyv is szeretetből és hálából született – abból a hálából, amelyet mi, lengyelek a magyar katonák irányába érzünk. Az ő életmentő tevékenységük pedig még inkább kidomborodik amiatt is, hogy az említett borzalmak közepette tudtak emberek maradni. Ha kellett, a menekülőket Magyarországra evakuálták, orvosi segítséget nyújtottak nekik, valamint igyekeztek megadni mindent, ami a túléléshez kellett” – hangsúylozta a kötet társszerzője.

Nyitókép korábbi felvétel. A fotón egy hajdani UPA veterán látható Stepan Bandera képe előtt. 

***

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

***

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rizotto
2025. július 14. 17:37
"lolkabolka Pár TÉNY mielőtt valaki nagyon belefeledkezik a fidesz/ruszki propagandába. Kezdjük ott, hogy Bandera soha nem vett részt semmilyen népírtásban, és soha nem is adott rá utasítást. Az biztos hogy tudott róla, hogy mit művelnek az emberei, de az vitatott, hogy nem volt képes megállítani őket, vagy nem is akarta. " Ez azért meredek! E szerint az agymenés szerint Adolf Hitler meg Sztálin sem vett részt személyesen a népirtásban. Szánalmas az izzadságszagú küszködésed, hogy Banderát szabadságharcosként, az ukrán latorállam propagandájának megfelelően állítsd be.
Coollog
2025. július 14. 17:25
Európa urainak mindig kell erős, de nem sokat gondolkodó, lojális "izomagyú" a térségbe. Ukrajna az egyszemélyes kisantant lenne.
gullwing
2025. július 14. 17:08
Az ukik már akkor is a nácikat imádták.
chief Bromden
2025. július 14. 16:41
Ursula európai probléma megoldói lennének. Egyre többen nem kérnek belőlük.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!